Facebook icon Youtube icon Tiktok icon Instagram icon

01.04.2024

Turcija, Stambulas ceļvedis – Travelmania.lv

+10 attēli

Kas jāzina par Stambulu?

Pirmkārt jau tas, ka tā nav Turcijas galvaspilsēta. Stambula ir pilsēta, kurā dzīvo aptuveni 16 miljoni cilvēku un tā šķietami nekad neguļ. Šī ir vieta, kur satiekas divi kontinenti, un šī atšķirīgo kultūru saplūšana ir radījusi dinamisku pilsētu, kuras enerģiskais dzīvesveids bieži robežojas ar haotiskumu. Tā ir lEiropas lielākā pilsēta. Šī senā pilsēta ir piesaistījusi ceļotājus gadsimtiem ilgi, piedāvājot bagātīgu pieredzes klāstu, kas atbilst visām gaumēm un interesēm. Stambula salīdzinoši ir diezgan droša gan solo ceļotājiem, gan ceļotājiem ar ģimenēm. Labākais laiks kad uz šejieni doties ir ir no aprīļa vidus līdz jūnijam un no septembra līdz oktobrim. Stambulas izmaksas mainīsies atkarībā no tā, kur jūs izvēlaties ēst un gulēt, no izmitināšanas veida, kā arī no aktivitātēm un apskates vietām. Daudzi ceļotāji uzskata Stambulu par vienu no lētākajiem galamērķiem. Turcija un arī Stambula ir izdevīga vieta apģērbu iepirkšanai. Cenas šeit ir daudz zemākas nekā citās Eiropas pilsetās, tāpēc tā ir lieliska iepirkšanās vieta. Patiesībā tā ir viena no lētākajām iepirkšanās vietām Eiropā. Ja plānojat ceļojumu uz Stambulu, jūs droši vien domājat, cik ilgi jums vajadzētu palikt, lai pilnībā novērtētu tās brīnumus, kā arī ko šeit vajadzētu redzēt un nogaršot. Tapēc šajā ceļvedī mēs apkopjām šos svarīgos jautājumus un mēģinājām rast uz tiem atbildes.

Kur uzturēties:

Uzturēties šeit vajadzētu vidēji no 5 – 7 dienām. Labākās uzturēšanās vietas Stambulā ir –

Sultanahmeta: Pirmo reizi apmeklējot

Taksim/Beyoğlu: Naktsdzīvei

Galata: Modernākais apgabals

Üsküdar: Ar ģimeni

Bešiktašs: Ceļojot ar budžetu

Beşiktaş: Ēdienu cienītājiem

Sultanahmets/Fatihs: Vēsturei

Bet, ja vēlaties dzīvot mierā un klusumā un prom no pilsētas steigas, jums vajadzētu izvēlēties Āzijas pusi. Āzijas pusi raksturo zaļo zonu un parku pārpilnība, kas padara dzīvi mierīgāku un veselīgāku.

Kādas aktivitātes piedzīvot:

Stambula, pilsēta, kas atrodas starp diviem kontinentiem, ir bagāta ar vēsturi, kultūru un dinamiskām aktivitātēm. Šeit ir dažas aktivitātes, kas jāveic, apmeklējot Stambulu: 

Apbrīnot Hagia Sophia mošeju – Šī arhitektūras brīnuma interjerā ir attēloti 30 miljoni zelta flīžu un plats, plakans kupols, kas bija iespaidīgs inženiertehnisks brīnums laikā, kad tas tika uzbūvēts 6. gadsimtā.

Apskatīt Zilo mošeju – Tā atrodas tieši Sultanahmetas centrā, un to ieskauj skaisti dārzi, un tā ir tieši pretī Hagia Sofia mošejai. Zilā Mošeja ir slēgta apmeklētājiem lūgšanu laikā, un tajā var ieiet bez maksas, lai gan ziedojumi vienmēr tiek gaidīti.

Doties kaulēties uz Grand Bazar – Viens no pasaulē vecākajiem un lielākajiem segtajiem tirgiem. Šeit ir tūkstošiem veikalu, kas izvietoti pa desmitiem ielu. Ja plānojat šeit doties iepirkties, noteikti kaulējieties un neizrādiet žēlastību.

Izbaudīt atmosfēru Bazilikas cisternā – Šī pazemes apskates vieta ir datēta ar 532. gadu, un tā noteikti ir jāapmeklē. Šeit var just, ka vēsture ir visapkārt un atbalsis jutās kā pagātnes spoki. 

Doties iepirkties Serdar-ı Ekrem ielā – Tā ir savdabīga bruģēta iela, kurā atrodas kafejnīcas, amatnieku veikali un moderni modes preču veikali, kas atrodas Galatas centrā. Ja meklējat unikālus un stilīgus apģērbus, tad Serdar-ı Ekrem iela ir vieta, kur doties.

Relaksēties tradicionālājā Hamam – Hamam vanna ietver vairākus attīrīšanas rituālus dažādās telpās, tostarp saunās, tvaika telpās, mazgāšanas telpās, mazgāšanas telpās, sāls istabās un baseinos.

Sajust tulpju smaržu Emirgan parkā – Emirgan tulpju dārzi ir viena no Stambulas pievilcīgākajām tūristu vietām, Emirgan parka tulpju festivāls ir izcili dabas mākslas darbi, skaistums un satriecoši skati uz Bosforu. Tas satur vairāk nekā 120 koku un retu augu sugu un kļūst par nozīmīgu tūristu galamērķi pavasarī.

Apmeklējiet Āzijas pusi peldot ar kuģīti pa Bosfora jūras šaurumu – Šķērsojiet Bosforu, lai izpētītu Stambulas Āzijas pusi, sākot ar vēsturiskās Üsküdar apkārtnes apmeklējumu. Šeit varat pastaigāties pa krastmalas promenādi un apmeklēt skaisto Mihrimah Sultan mošeju. Pēc tam dodieties uz rosīgo Kadikoy rajonu, kur varēsiet baudīt rosīgo atmosfēru, nogaršot gardus ielas ēdienus un apmeklēt krāsaino zivju tirgu.

Stambula piedāvā bagātīgu pieredzes miksu, kas sajauc veco ar jauno, padarot to par aizraujošu galamērķi jebkuram ceļotājam.

Ko nogaršot:

Stambula ir kulinārijas paradīze ar bagātīgu garšu sajaukumu, kas atspoguļo tās daudzveidīgo kultūras mantojumu. Šeit ir daži ēdieni un dzērieni, kas noteikti jāizmēģina, apmeklējot Stambulu:

Simit – simit tiek pārdots svaigi cepts mobilajos ratiņos. Tas ir mīkstas maizes gredzens, kas pārklāts ar sezama sēklām un tiek ēsts tīrā veidā.

Kebabs: Adana Kebabs ir pikanti maltās gaļas iesmi. Şiş kebabs ir uz iesmiem cepti un grilēti gaļas kubi, bieži vien jēra vai vistas gaļa. Döner Kebab ir rotisserie vārīta gaļa, parasti jēra, vistas vai liellopa gaļa, pasniegta sviestmaizē vai iesaiņojumā.

Turku kafija –  Šī kafija ir neatņemama turku dzīvesveida un kultūras sastāvdaļa. Kafija tiek pagatavota ļoti specifiskā veidā, lēnām uz ļoti zemas uguns. Tā ir bieza kafija, kas tiek pasniegta ļoti mazā tasītē. Tas ir ļoti stipra.

Lahmacun – ir plakana kraukšķīga maize, kas pagatavota malkas krāsnī. Parasti to papildina ar malto gaļu, pipariem, mērci un pētersīļiem, un to pasniedz karstu. Parasti to papildina ar citronu sulu.

Kuzu tandīrs  –  ir jēra gaļa un rīsi. Viņiem ir unikāls jēra gatavošanas veids, kas padara šo ēdienu tik populāru vietējo iedzīvotāju vidū.

Cli kofte – ir sava veida panēta, fritēta kotlete. Jūs to varat baudīt pie stenda uz ielas vai greznā restorānā, kur to pasniedz ar mērci.

Baklava: filo mīklas slāņi, kas pildīti ar sasmalcinātiem riekstiem un saldināti ar sīrupu vai medu.

Durum – ir karsts un pikants jēra vraps. Jēru novāra, ieliek vrapā ar piedevām un pēc tam liek uz plīts, līdz tas ir kraukšķīgs. Tas nāk ar sīpoliem un tomātiem.

Raki: alkoholiskais dzēriens ar anīsa garšu, ko bieži bauda kopā ar meze.

Padomi Stambulas virtuves baudīšanai: lai iegūtu autentiskas garšas, izpētiet vietējās ēstuves un ielu pārtikas tirgotājus. Izmantojiet Stambulas tirgos pieejamos svaigos produktus un jūras veltes. Maltīšu koplietošana un baudīšana ir svarīga turku kultūras sastāvdaļa, tāpēc maltītes kopā ar vietējiem var uzlabot jūsu pieredzi.

Stambulas kulinārijas ainava ir daudzveidīga un garšīga, piedāvājot bagātīgu gastronomisku ceļojumu, kas atspoguļo pilsētas kultūras un vēsturisko mantojumu.

Kur iepirkties?

Stambula ir dinamiska pilsēta ar bagātu vēsturi un daudzveidīgu iepirkšanās ainu, kas apvieno tradicionālos tirgus ar moderniem iepirkšanās centriem. Šeit ir dažas no labākajām iepirkšanās vietām Stambulā:

Grand bazar (Kapalı Çarşı): ir viens no vecākajiem un lielākajiem segtajiem tirgiem pasaulē, kas datēts ar 15. gadsimtu.
Šeit var iegādaties dažādadus produktus kā: turku paklājius un kilimi, Zelta, sudraba un pusdārgakmeņu rotaslietas. Aromātiskas garšvielas. Ādas izstrādājumi kā jakas, somas un apavus. Ka arī dažādus pakaļdarinājumus brenda zīmoliem.
Padoms: šeit ir gaidāma kaulēšanās, tapēc esiet tam gatavi un nesteidzieties, izpētot labirinta ieliņas.

Garšvielu tirgus (Mısır Çarşısı): Atrodas netālu no Grand bazar, kas pazīstams ar garšvielām, žāvētiem augļiem, riekstiem un turku gardumiem. Turcijas virtuvē tiek izmantots plašs garšvielu klāsts.
Padoms: pirms iegādes izņemiet preču paraugus un salīdziniet cenas starp stendiem.

Istiklal avēnija (Istiklal Caddesi): rosīga gājēju iela Bejoglu, kurā rindojas veikali, kafejnīcas, restorāni un vēsturiskas ēkas.
Šeit atrodas modes veikali ar Turcijas un starptautiskie apģērbu zīmoli. Kā arī universālveikali: piemēram, Demirören Istiklal un Galatasaray.
Padomi: izpētiet sānu ielas, lai atrastu unikālus atradumus, un apmeklējiet Çiçek Pasajı (Ziedu eju), lai ieturētu maltītes un apskatītu mākslas galerijas.

Nisantasi: ir izsmalcināts rajons ar dizaineru modes preču veikaliem, luksusa zīmoliem un modernām kafejnīcām. Šeit ir atrodami augstas klases modes preču veikali un starptautiski zīmoli. Stilīgu mēbeļu un dekoru veikali.
Padomi. Ideāli piemērots luksusa iepirkšanās un cilvēku vērošanai elegantā vidē.

Kadikoy tirgus (Kadiköy Çarşı): Kadikoy, kas atrodas Stambulas Āzijas pusē, piedāvā vietējā tirgus pieredzi. Šeit atradīsiet augļus, dārzeņus un vietējās delikateses. Kā arī svaigu jūras velšu un zivju restorānus.
Padomi: apmeklējiet iknedēļas tirgu otrdienās un izpētiet tuvējās ielas, lai atrastu citus veikalus un kafejnīcas.

Tirdzniecības centri:  Stambulā ir daudzi moderni iepirkšanās centri, kas piedāvā starptautiskus zīmolus, izklaidi un ēdināšanas iespējas. Populārākie ir –

Istanbul Cevahir: Viens no lielākajiem tirdzniecības centriem Eiropā.
Kanyon Mall: unikāla arhitektūra ar augstas klases zīmoliem.
Istinye Park: luksusa iepirkšanās un gardēžu ēdināšana.

Padomi. Tirdzniecības centros ir ērti iepirkties ar gaisa kondicionētāju, un tie piedāvā plašu iespēju klāstu zem viena jumta.

Iepirkšanās Stambulā ir apburoša pieredze ar kaut ko katrai gaumei un budžetam, sākot no vēsturiskā Lielā tirgus ar zimolu pakaļdarinājumiem līdz moderniem iepirkšanās centriem un modes preču veikaliem. Neatkarīgi no tā, vai meklējat tradicionālos amatniecības izstrādājumus, luksusa zīmolus vai unikālus suvenīrus, Stambula piedāvā daudzveidīgu un neaizmirstamu iepirkšanās piedzīvojumu.

Transports no lidostas

Nokļūšana no Stambulas lidostas (IST) uz Stambulas pilsētas centru ir samērā vienkārša, jo ir pieejamas vairākas transporta iespējas:

Havaist Airport shuttle: Havaist autobusi kursē starp Stambulas lidostu un dažādiem pilsētas punktiem. Dažādas autobusu līnijas apkalpo dažādas pilsētas daļas, tostarp galvenos rajonus un transporta mezglus. Cenas atšķiras atkarībā no galamērķa zonas, bet parasti svārstās no 0,5 Eur līdz 0,85 Eur Turcijas lirām (TRY). Brauciena laiks ir aptuveni 60 līdz 90 minūtes atkarībā no satiksmes un galamērķa.

Sabiedriskais autobuss (İETT): İETT apkalpotie sabiedriskie autobusi arī savieno Stambulas lidostu ar dažādām pilsētas daļām. Autobusi, piemēram, 33., 34. un H-1, apkalpo dažādus maršrutus uz centrālajām vietām. Līdzīgi Havaist autobusiem, parasti apmēram 0,5  līdz 0,85 Eur. Brauciena laiks ir līdzīgi kā Havaista autobusos, apmēram 60 līdz 90 minūtes atkarībā no satiksmes.

Taksometrs: Taksometri ir pieejami ārpus Stambulas lidostas ielidošanas zāles. Maksa uz pilsētas centru (piemēram, Taksima laukums, Sultanahmeta) var ievērojami atšķirties atkarībā no satiksmes un precīza galamērķa. Plānots, ka maksāsiet aptuveni 4,5–7 Eur. Brauciena laiks ir atkarībā no satiksmes apstākļiem ceļojums var ilgt no 30 minūtēm līdz vairāk nekā stundai.

Privāts transfērs:  dažādi uzņēmumi piedāvā privātus transfēra pakalpojumus no Stambulas lidostas uz pilsētas viesnīcām. Varat to iepriekš vienoties, izmantojot viesnīcas, ceļojumu aģentūras vai tiešsaistes platformas. Cenas atšķiras atkarībā no attāluma un transportlīdzekļa veida, parasti augstākas nekā citas iespējas. Brauciena laiks ir līdzīgi kā taksometros, atkarībā no satiksmes apstākļiem.

Padomi:
Sagatavojiet Turcijas liru (TRY) skaidras naudas maksājumiem, īpaši autobusiem un taksometriem. Ņemiet vērā, ka Stambulā var būt intensīva satiksme, īpaši sastrēguma stundās, tāpēc plānojiet atbilstoši. Ir noderīgi, ja jūsu galamērķis ir uzrakstīts turku valodā vai karte, kas parāda taksometru vadītājiem, ja valoda ir šķērslis.

Pareizā transporta veida izvēle ir atkarīga no jūsu budžeta, ērtības vēlmēm un precīzas atrašanās vietas Stambulā. Sabiedriskie autobusi un Havaist maršrut autobusi ir rentablas iespējas, savukārt taksometri un privātie transfēri piedāvā tiešāku un personalizētāku ceļojumu pieredzi.

Uzturēšanās izmaksas?

Ceļojuma izmaksas uz Stambulu var atšķirties atkarībā no tādiem faktoriem kā izmitināšana, ēdināšanas izvēle, transports un aktivitātes. Šeit ir aptuvens izdevumu sadalījums:

Nakšņošana: Budžeta hosteļi vai viesu nami: 10–50 eiro par nakti. Vidējās klases viesnīcas: 50–150 eiro par nakti. Luksusa viesnīcas: 150–500 eiro vai vairāk par nakti.

Ēdiens:Ielu ēdieni vai ikdienišķas maltītes: no 5 līdz 15 eiro par maltīti.Vidējās klases restorāni, kas piedāvā turku virtuvi: 15–30 eiro par maltīti. Izsmalcināti restorāni vai augstākās klases restorāni: 30–100 vai vairāk eiro par maltīti.

Transports: sabiedriskais transports (autobusi, tramvaji, prāmji): 1 līdz 3 eiro par braucienu.Taksometri: no 5 līdz 15 eiro par īsiem braucieniem pilsētas robežās. Transfērs no lidostas: 20 līdz 50 eiro atkarībā no transporta veida.

Aktivitātes: Ieejas maksas apskates objektos (piemēram, Hagia Sophia, Topkapi pils): 5 līdz 20 eiro par katru personu. Ekskursijas gida pavadībā (piemēram, Bosfora kruīzs, vēsturiskas pastaigu ekskursijas): no 20 līdz 100 eiro vienai personai atkarībā no ekskursijas un ilguma.

Iepirkšanās tirdziņos un tirgos: cenas atšķiras atkarībā no tā ko vēlaties pirkt un neaizmirstat par kaulēšanos.

Kopumā jūs varat sagaidīt tērējiet no 50 līdz 300 eiro vai vairāk dienā vienai personai atkarībā no jūsu ceļojuma stila un vēlmēm. Stambula piedāvā plašu iespēju klāstu, lai pielāgotos dažādiem budžetiem, sākot ar budžetam draudzīgu ielu ēdienu un beidzot ar greznām naktsmītnēm un pieredzi.

 

Atstāj komentāru

Citi raksti