Facebook icon Youtube icon Tiktok icon Instagram icon

Norvēģija ir unikāla valsts, kas ģeogrāfiski mums atrodas visai tuvu, taču tā ir tik liela, samērā grūti izbraucama un daudzveidīga, ka vienā ceļojumā šo fjordu zemi izceļot nav iespējams. Tāpēc apkopojām dažādas vietas, pilsētas un apskates objektus, ko esam apceļojuši.

Oslo un apkārtne

Pirmkārt jau, Norvēģija ir liela, un valstī ir daudz dažādas lidostas, no kurām tuvākā, tātad arī vislētākā būs Oslo. Oslo pati par sevi ir moderna un skaista pilsēta – ar parkiem, modernām un vēsturiskām ēkām, muzejiem un izstāžu zālēm, kur var baudīt skandināvu arhitektūru, dizainu un kultūru, taču ja runājam par ceļošanu un piedzīvojumiem, Oslo ir tikai pieturas punkts, jo atrodas pašā plakanākajā Norvēģijas ainavā, un ja vēlaties redzēt iespaidīgos fjordus vai kādu no slavenajiem dabasskatiem, ir jādodas tālāk. Oslo apkārtnē braucot ar auto uz Stavangeras vai Bergenas pusi, esam apskatījuši lielāko stāvbaznīcu Norvēģijā – Heddāles stāvbaznīcu. Šīs stāvbaznīcas Norvēģijā ir būtiska pieturvieta, jo ir pasaulē vienīgie saglabājušies piemēri no vikingu arhitektūras – lai gan stāvbaznīcas celtas kristiešu laikā, koka arhitektūras būvēšanas tehnika, rotājumi un stils stipri aizgūts no vikingu laikmeta. Kopumā stāvbaznīcas Norvēģijā ir atlikušas 28, un Heddāle ir lielākā, taču daudzas no tām atrodas pāris stundu brauciena attālumā no Oslo, un ja esat vēstures entuziasts, noteikti iesakām apmeklēt vismaz iespaidīgāko no tām.

Stavangera un Preikestolen klints

No Oslo šī pilsēta atrodas aptuveni 8 stundu brauiena attālumā ar auto, taču Stavangerai ir arī sava lidosta. Stavangeras pilsēta paver iespējas daudz piedzīvojumu bagātākam tūrismam – stundas brauciena attālumā atrodas vieni no iespaidīgākajiem Norvēģijas skatiem. Viens no primārajiem noteikumiem, lai visu varētu forši izbraukt, ir automašīna. Mums ir savs braucamais un pilnīga brīvība, un atceroties citus tūristus, kas skriešus mēģina paspēt uz tūres autobusiem, gribas ieteikt visiem, kas vēlas apceļot Norvēģiju – īrējiet auto, vai brauciet ar savu no Latvijas.

Vispirms gribētu pastāstīt par galveno apskates objektu Stavangeras apkārtē – Preikestolen klinti. Šeit esam bijuši vairākkārt un elpa aizraujas vienmēr, to ieraugot – klints atrodas Līsefjorda krastā, kas jau pats par sevi ir ārkārtīgi skaists, un pati klints – četrstūrais izvirzījums ar 600 metru stāvu nogāzi līdz pašam fjordam. Jau brauciens uz Preikestolen bāzes nometni ir iespaidīgs – nāksies izbraukt cauri lielākajam zemūdens autotunelim pasaulē, un pa ceļam uz bāzes nometni baudīt skaistus dabas skatus. Šeit arī ir jāņem vērā sezona – ziemā nepieredzējušiem kāpējiem nevajadzētu riskēt, taču uz pavasara pusi, kad sniegs sāk kust, taka kļūst drošāka. Vasarā ir ļoti liels tūristu daudzums, ar to gluži vienkārši ir jārēķinās. Noparkojot auto, jūs gaida aptuveni divu līdz četru stundu kāpiens augšup uz klinti, un savādāk to ieraudzīt vienkārši nebūs iespējams. Kāpiens ir grūts, taču pievarams. Esam kāpuši ar bērniem, ar mammu un katram savā tempā kāpjot, klints vienmēr tikusi pievarēta. Pa ceļam ir vairāki skaisti pieturpunkti, ir ieteicams paņemt līdzi pikniku, jo pusdienot klintsaugšā vai kādā skaistā ielejā pa ceļam, iedos pārgājienam papildus vērtību. Preikestolen klints apmeklējums ir bez maksas, kā visas dabas takas Norvēģijā, taču jārēķinās ar vairāk kā 20 eur maksu par parkingu. Kā arī nokāpjot no klints, var paēst tradicionālo norvēģu vafeli vai iedzert kafiju kādā no bāzes nometnes kafejnīcām.

Par ēdienu runājot, Stavangerā noteikti jānobauda suši, kas šeit ir kļuvis par vietējo dārgumu – svaigās Ziemeļjūras zivis apvienojumā ar suši tradīcijām. Stavangeras mīlīgā vecpilsēta, naftas muzejs, Vikingu zobenu piemineklis ir visvairāk palikuši atmiņā tieši no pilsētas apmeklējuma. Vēlviena unikāla vieta, ko apskatīt Stavangerā ir puķu sala Flor & Fjaer, kas liks jums justies kā eksotiskā silto zemju paradīzē, nevis skarbajā fjordu zemē.

Dabas brīnumi, ko vel var apskatīt Stavangeras apkārtnē ir Monafossen jaudīgais ūdenskritums, Gloppedāles akmeņu krāvums, vairākas pārgājienu takas tuvāk un tālāk Stavangeras apkaimē. Šis ir tas reģions, kur var doties jebkur, un būs skaista daba un iespaidīgi skati, kā arī tas tā būs braucot uz ziemeļiem.

Kjeragbolten

Nākamais lielais apskates objekts, ko īpaši vēlamies izcelt ir Kjeragbolten akmens, kas dabiski iestrēdzis starp divām klintīm aptuveni 1000 metru augstumā virs Līsefjorda. Šī vieta ģeogrāfiski atrodas diezgan netālu no iepriekš minētās Preikestolen, taču aizbraukt uz turieni prasīs krietni ilgāku laiku – jābrauc pa mazākiem kalnu ceļiem, un arī šeit jau skati pa ceļam vien ir brauciena vērti. Kjerag bāzes nometne darbojas visai līdzīgi – maksa par auto noparkošanu, iespēja apēst vafeli vai tradicionālo garneļu sviestmaizi un tad jau doties izaicinošā kāpienā kalnos. Taka uz virsotni ir labiekārtota, lai stāvākajās nogāzēs būtu, kur pieturēties, taču šis kāpiens ir daudz grūtāks par Preikestolen pārgājienu. Taka ved augšā, tad lejā, un atkal jāpievar kalns pēc kalna, lai nonāktu pie slavenā akmens. Bet neskatoties uz grūtībām arī šo vietu apmeklē simtiem cilvēku, un nav brīnums – daba šeit lutina ar brīnišķīgiem skatiem uz Līsefjordu, klintis ir iespaidīgas, augstas un apaugušas ar sulīgi zaļu zāli, kas raksturīgi Norvēģijas fjordu ainavām. Pats akmens pārgājiena galamērķī ir īsta instagram zvaigzne – nereti cilvēki stāv rindā, lai uz tā uzkāptu un iegūtu ikonisko Kjerag foto. Lieliska iespēja pārvarēt bailes no augstuma, kā arī pārbaudīt savu drosmi, jo akmenim nav nekādas drošības barjeras, un sajūta uz tā uzkāpjot ir nervus kutinoša. Šis dabas skats ir unikāls, sirreāls un liek apšaubīt fizikas likumus.

Odda – Norvēģijas pērle un troļļa mēle

Vairāk Norvēģijas vidienē un pāris stundu brauciena attālumā no lielajām pilsētām kā Stavangera un Bergena, atrodas Odda – gleznaina pilsētiņa fjorda galā un kalnu ielejā, kuras tuvumā arī atrodas trešā no lielā “Norvēģijas trijnieka” ainavām – Trolltunga jeb troļļa mēle. Troļļa mēle ir klints izvirzījums, virs satriecošas kalnu un ezera ainavas. Šis ir arī izaicinošākais no abiem iepriekšminētajiem, Preikestolen un Kjeragbolten pārgājieniem, un te ir jāsagatavojas garākam, smagākam un grūtākam kāpienam – pirmkārt jau tāpēc, ka reti kurš šo 28 km distanci spēs pievarēt vienas dienas ietvaros, tāpēc visticamāk ir jāsagatavo līdzi arī telts un pietiekami daudz pārtikas, lai pietiktu gan  turp, gan atpakaļceļam. Neskaitot šo pārgājienu, ir arī citas lietas, ko apskatīt un piedzīvot Oddā – Buarbreen ledājs, pārgājienu takas, apkārtnē esošie ūdenskritumi, kas Oddas ielejā atrodami ik pēc pāris kilometriem.

Bergena

Otra lielākā Norvēģijas pilsēta, kam arī ir sava lidosta un ģeogrāfiskā atrašanās vieta ir ļoti pateicīga tūrismam. Uz Oddu var aizbraukt tikpat ātri, kā no Stavangeras, kā arī doties augstāk uz ziemeļiem apskatīt iespaidīgākos Norvēģijas ūdenskritumus – Voringsfossen. Arī pati Bergena ir ievērības cienīga pilsēta, kas slavena ar krāsainajām ostas mājiņām, funikulieri un zivju tirgu tieši pie ostas. Arī Bergenā atrodas viena no Norvēģijas stāvbaznīcām, kā arī Bergena tiek uzskatīta par fjordu galvaspilsētu, jo atrodas starp lielākajiem fjordiem.

Maksķerēšana Ziemeļnorvēģijā

Pa Norvēģiju daudz esam braukājuši un iepazinuši vidieni un dienvidus, taču Ziemeļnorvēģija ir kaut kas pavisam cits. 5 stundu lidojums no Stavangeras un esam Tromso – vienā no tālajām Norvēģijas ziemeļu pilsētām. Šī brauciena mērķis bija doties maksķerēt un arī piedzīvot arktisko dienu – kā tas ir, kad saule nekad nenoriet, kas arī patiešām bija pirmais šoks, iznākot ārā no Tromso lidostas vienos naktī – ārā bija gaišs. Uzreiz no Tromso devāmies uz okeāna piekrasti, Grillefjord ciemā, kur arī nodevāmies makšķerēšanai vairāku dienu garumā. Šis brauciens noteikti būtu sapņu piepildījums jebkuram copmanim, ko no sirds arī iesakām vismaz vienreiz dzīvē piedzīvot, lai gan jāteic, ka reti kurš makšķernieks aizbrauks uz Ziemeļnorvēģiju tikai vienreiz, jo zivis tiešām te ir daudz un lielas. Izmaksu ziņā šis prieks nav lēts, taču piedzīvojums un iegūtais adrenalīns paliek atmiņā uz visu mūžu. Esot ziemeļos mūsu fokuss bija uz maksķerēšanu un papildus nepaspējām apskatīt pārāk daudz vietas, taču devāmies dienas braucienā ar auto uz Lofoten salām, kas slavenas kā skaistākā vieta Ziemeļnorvēģijā. Diemžēl, mūsu pieredze tur bija ar vilšanos, jo laikapstākļi neļāva ieraudzīt spicos un klinšainos kalnus, kas mijas ar zilām lagūnām, jo gluži vienkārši bija ārkārtīgi apmācies. Tas nozīmē tikai to, ka Norvēģijas iepazīšana un apceļošana nav beigusies un piedzīvojumi, kā piemēram Lofoten salu izzināšana, augstāko kalnu iepazīšana un arī ziemeļu tālākā punkta iekarošana.

Atstāj komentāru

Citi raksti