Autors – Martis Linē
Foto un nelieli apraksti no mana solo ceļojuma pa Polinēzijas salām
Kuka salas salas atrodas Klusā okeāna dienvidu daļā , kaut kur pusceļā starp Jaunzēlandi un Havaju salām. Kopumā tās ir 15 sālīdzinoši nelielas, eksotiskas , tropiskas kristāldzidru ,zilu ūdeņu iesakutas saliņas. Lielākā no tām ar aptuveni 13 tūkstošiem iedzīvotāju ir Rarotongas sala, kurā es pavadīju 8 neaizmirstamas dienas , kā arī pāris dienas pavadīju 45 minūšu lidojuma attālumā esošajā Aitutaki salā.
Mana ceļouma dienas šajā salā parasti sākās ar saullēktu .Visbiežāk cēlos ap sešiem ,lai paspētu izdarīt ,kas jāizdara un ap plkst. septieņiem jau būtu salas austrumu pusē ,kādā no pludmalēm .
Lai gan Kuka salas ir Jaunzēlandes pavalstniecībā un šeit pamatā valda Jaunzēlandes likumi, ierastā kārtība , ceļu satiksmes norit pa to pašu ceļa pusi, valsts oficiālā valūta ir Jaunzēlandes dolārs utt.. Šeit tomēr ir pavisam cita, mazai saliņai raksturīgā dzīve un kārtība un ir arī vairāki , visai neparasti šejienes likumi , par kuriem sīkāk aprakstos pie citām bildēm šajā fotostāstā.
Kuka salās norēķini notiek ar Jaunzēlandes dolāriem, bet dažas dolāru monētas ir vietējās (Cook Island coins) kādas Jaunzēlandē neizmanto. Ļoti intersanta un neparasta ir vietējā 2$ monēta ,kura ir trijstūra formā, kas padara Kuka salas par vienīgo valsti pasaulē ,kurā kāda no valūtas monētām ir trijstūra formā nevis kā ierasts apaļa .
Salā, ir divi autobusu maršruti , viens autobus kursē pulksteņrādītāja ( clockwise) virzienā otrs pretēji ( anti clockwise) virzienā. Ērti un vienārši,jo sala ir vairāk vai mazāk apaļa ( kvadrātainiapaļa) un tai apkārt iet viens ceļš.
Galvenais pārvietošanās līdzeklis Kuka salās ir motorolleris, kurš arī bija mans transporta līdzeklis visas ceļojuma dienas. Ērti , vasarīgi un šādai tropiskai salai tik ļoti piemēroti.
Ļoti nepierasti un savādi man šķita fakts ,ka Kuka salās neeksistē tāda lieta kā māju adreses ( numuri ) . Dzīvojamās mājas ,vai jebkuras ēkas adrese sastāv tikai un vienīgi no ielas nosaukuma , gadījumos lai apzīmētu precīzāku ēkas atrašanās vietu , pie ielas nosakuma tiek pierakstīs klāt , piemēram , “pretim policijas iecirknim” , vai “ zaļa māja līdzās tirgum” un šādi līdzīgi atrašanās vietas raksturojumi
Man kā , cilvēkam , kurš pieradis ,pie adrešu numuriem šī neparastā , Kuka salām raksturīgā lieta, manā pirmajā ierašanās dienā radīja nelielas grūtības atrast savu Air BnB naktsmītni, jo aprakstā pie atrašanās vietas bija norādīts tikai ielas nosakumus un “ mana māja atrodas pretim Dabas aizsardzības birojam “
No sākuma sanāca ar mugursomu motorollera mugurā apbraukāt vairākas citas ,kaimiņu mājas , kuras šķita ka varētu būt īstās, bet beigās tomēr izrādījās, ka nav īstās
Bet tieši šādas mazās , neparastās lietiņas ceļojumus padara tik interesantus un neaizmirstamus.
Jūlijā , kad šeit ir “ziema “ un nav vēl sākusies augļu sezona ,tik un tā netrūkst pa kādam auglim ,ko nobaudīt. Ziemā šeit nogatavojušies ir banāni, papajas , kaislības augļi ( passion fruit) , karambolas jeb zvaigžņu augļi, tad nu arī visi šie garšīgie ,sulīgie augļi bija manā ēdienkartē ikdienu, kurus vai nu pats noplūcu no kāda ceļa malā esošā augļkoka vai iegādājos pie vietējiem tirgotājiem + vēl ,protams ,kokosrieksti, kur daudz palmas, tur daudz kokosriekstu un palmas šeit netrūkst.
Svētdienas Rarotongas saliņā ir īpaši klusas un mierīgas salīdzinot ar pārējām nedēļas dienām, lielākā daļa veikalu , ēstuvju utt. ir ciet un vietējie jau agri no rīta dodas uz baznīcu, kuras šajā mazajā salā ir vismaz 18 , kas liecina par to,ka vairākums vietējie šeit ir dievticīgi , šejienes valdošā reliģija ir kristietība.
Kā arī svētdienās salā esošajos veikalos netiek tirgots nekāds alkohols.
Šajā zemē ir vēl daži neparasti likumi , kā ,piemēram, neviena ēka nedrīkst būt augstāka par blakus augošo garāko palmu
Un šķiet, ka šis likums tiek labi ievērots, jo visa ceļojuma laikā nekur nemanīju ēkas ,kas būtu augstākas par diviem, trim stāviem.
Katras dienas noslēgumā ,skaists saulriets pār okeānu
Šeit noteikti jāizceļ viens īpaš saulriets! Šķiet, ka tā bija otrā mana ceļojuma diena, kura jau tā bija pavadīta lieliski. Tik tikko biju ieradies un paspējis apsēsties uz akmens, tiklīdz pagriezu galvu rietošās saules virzienā no okeāna pārsimts metru attālumā no krasta parādījās milzu aste, vaļa aste.
Pēc pāris minutēm turpat netālu vēlreiz no ūdens iznira tāda pati, bet ne tik labi saredzama vaļa aste. Tā bija pirmā reize mūžā, kad man sanācis redzēt vaļus, vai vismaz to astes.
Krāsainā, interesantā zemūdens pasaule.
Gandrīz katru no savām ceļojumu dienām devos uz okeānu,lai snurkelētu un redzētu, kas interesants tur dzīvo . Šķiet, ka tur redzēju visu iespējamo krāsu zivis un citas neparastas ūdens radības. Liekas gandrīz neticami, ka dabā var ieraudzīt dzīvas radības tik neparastās , spilgtās , luminiscējošās , košās krāsās.
Milzu gliemenes ( Giant Clams )
Pasaulē lielākā gliemju suga, kuru svars var sasniegt 230kg un izmēros metru garumu. Šis man bija kārtējais pārsteigums šī ceļojuma laikā, līdz šim nezināju par šādu milzeņu eksistenci okeānā. Šī attēlā redzamā gliemene bija apmēram 80cm gara ( plata?) . Milzīgās gliemenes vēl neparastākas padara to , spilgtās ,luminiscējošās krāsas.
Bruņurupuči
Sagaidījis , drošus ,piemērotus apstākļus – bēgumu, vismaz sešas no savām ceļojuma dienām devos okeānā, lai satiktu ,peldētu kopā ar bruņurupučiem. Līdz šim tikai vienu reizi pirms vairākiem gadiem , kādā no Indonēzijas salām man bija laimējies brīvā dabā (okeānā), redzēt bruņurupučus, bet šeit Rarotongas salā vairākas dienas pēc kārtas redzēju, peldēju rokas stiepiena attālumā kopā ar vairākiem bruņurupučiem , tieši šī pieredze šo ceļojumu padarīja jo īpaši neaizmirstamu un neparastu
Bija ļoti neparasti meža biezoknī, 413m augustumā satikt gaili.
Tie tur bija pat vairāki. Līdz šim šķita ,ka gaiļi ir vairāk vai mazāk mājas putni ,bet kā izrādās nē, vismaz ne Rarotongas salā, varbūt arī ir mājas putni tikai tādi,kuriem patīk doties kalnu pārgājienos , kas to lai zin.. Arotongas salā ir ļoti daudz suņu, kuri pārsvarā dienas karstumā guļ kaut kur ēnā pludmalē vai tieši līdzās galvenajam ceļam salā,bet pamanīju, ka daudzi no šiem suņiem, kad okeānā ir bēgums un paliek seklāks ,dodas ūdenī ,lai zvejotu zivis. Ik pa pārsimts metriem ūdenī ir iebridis kāds suns, kurš lēni, uzmanīgi stāigā / stāv un caur kristāldzidro ūdeni vēro zivis un nogaidījis īsto brīdi triec degunu ūdenī mēģinādams ar zobiem tās noķert.
Aizceļojit uz salu ar nosaukumu “ One foot Island” ir iespējams tikt pie šāda zīmoga pasē . Diez vai kādreiz kāds zīmogs manā pasē šo pārspēs.
Crown of thornes starfish( ērkšķu vainags)
Šis ir viens no visindīgākajiem augiem okeānā ,kas tiek uzskatīts par lielu ienaidnieku koraļļiem , kā arī tas ir ļoti bīstams, indīgs cilvēkiem ,ja uz tā sanāk uzkāpt vai pieskarties . Šeit attēlā vietējais iedzīvotājs ,šo bīstamo okeāna iemītnieku pamanījis uz koraļļu rifa, uzdūra to uz koka un iznes krastā, lai to apraktu dziļi zemē ar ērķšiem uz leju.
Kādā no tūrēm ,kurā devos apskatīt Aitutaki salas tuvumā esošās mazākās saliņas, lagūnas bija iespēja pasnorkelēt, papeldēt kopā ar šīm milzīgajām okēna zivīm.
Lielākā, neparastas formas, spilgti zilā krāsā ir Napoleona zivs ( Napoleon Wrasse) , kura ir viena no retajiem toksisko dzīvnieku plēsējiem okeānā ,piemēram tās ēdienkartē ir manis iepriekš pieminētā ērkšķu jūras zvaigzne ,tādēļ šī zivs ir svarīga okeāna barības ķēdē un veselīga koraļļu rifa uzturēšanā.
Ceļojuma pēdējās dienas devos uz 45 minūšu lidojuma attālumā esošo Aitutaki salu ,lai tur pavadītu 3 neaizmirstamas dienas. Lai gan uzskatu, ka nav nevienā skaistuma’ vai citā skalā novērtējams, izmērāms, kura valsts, vai kurš kalns, okeāns, sala utt. ir visskaistākā/ ais pasaulē tomēr, izkāpjot no laivas un kādu brīdi skatoties apkārt uz kristāldzidro ūdeni un baltajām smiltīm zem kājām un tuvumā esošajām mazajām saliņām sev teicu,ka šī ir skaistākā lagūna / okeāns / sala ,ko jebkad esmu redzējis, jo tik tiešām līdz šim nevienā pasaules valstī nebiju redzējis šādas krāsas un skatus. Vēlāk intereses pēc pajautāju viszinošajai mātei Googlei – Saki man tā ,kura ir pasaulē skaistākā lagūna un viņas atbilde bija tieši Aitutaki Lagūna , Kuka salās!
Sekojiet IG : @martin_linee ; @ml_linee
Citi raksti
Komentāri
0
Atstāj komentāru
Komentārs veiksmīgi pievienots