Facebook icon Youtube icon Tiktok icon Instagram icon

10.08.2024

Digitālie nomadi Una Baufala un Kaspars Misiņš

+14 attēli

Autors – Una Baufala

Digitālie nomadi Una Baufala un Kaspars Misiņš

Mēs, Kaspars un Una, esam Facebook grupas “Latvieši ceļo” un latviesicelo.lv veidotāji.

Lai arī Latvijā mūs visvairāk zina kā šo resursu veidotājus, esam izveidojuši arī citus blogus un mājaslapas – pārsvarā angļu valodā. Mēs arī strādājam attālināti kā mārketinga un SEO speciālisti. Attālināts darbs mums ļauj bieži un daudz uzturēties ārzemēs. Cilvēkus, kas strādā attālināti un ceļo, sauc par digitālajiem nomadiem jeb digital nomads.

Mēs esam digitālie nomadi.

Kas ir digitālais nomads?

Digitālais nomads ir cilvēks, kas strādā attālināti un ceļo.

Digitālie nomadi var būt pašnodarbinātie (freelancers), uzņēmēji vai, piemēram, algoti darbinieki kompānijās, kas atbalsta attālinātu darbu.

Daudzi digitālie nomadi bieži maina atrašanās vietu. Taču ne visi. Ir digitālie nomadi, kas izvēlas dzīvot dažādās valstīs vai pilsētās. Piemēram, 3 mēnešus Taizemē, 2 mēnešus Spānijā, 1 mēnesi Kostarikā un 6 mēnešus Latvijā. Tas ir tikai viens piemērs.

Nomadi var izvēlēties arī ceļot lēnām, ilgstoši uzturoties vienā vietā. Pietiekoši daudzi “dala gadu” uz pusēm: pusi no gada pavada Latvijā, pusi – teiksim, Meksikā, Gruzijā vai citā valstī, kur ir tāda iespēja – uzturēties vairākus mēnešus neizbraucot (ar vīzu vai bez).

Kā kļūt par digitālo nomadu: Mūsu stāsts

Mēs ar Kasparu sākām ceļot 2012. gadā.

Līdz 22 gadiem (Kaspars – līdz 25) nekad nebiju izbraukusi ārpus Latvijas, pat uz Lietuvu ne. Mēs pat nebijām pārliecināti, ka mums patiks ceļot, taču gribējām pameģināt. Tas bija laiks, kad Latvijā arvien vairāk cilvēku sāka ceļot. Ceļotāji dalījās ar saviem stāstiem un foto portālā draugiem.lv. Arī mūsu draugi ceļoja. Tāpēc ceļošana mūs ieinteresēja.

Aizbraucām savā pirmajā ceļojumā uz Itāliju un Portugāli un ātri vien sapratām, ka ceļot mums patīk, un ar divām nedēļām mums nepietiek.

Pēc atgriešanās no pirmā ceļojuma gandrīz uzreiz tika plānots nākamais, un tad vēl nākamais… Mazāk nekā gadu pēc pirmā ceļojuma mēs pieņēmām lēmumu, ka dosimies nenoteikta ilguma ceļojumā uz Āziju. Pirmais šī ceļojuma posms bija pusgadu garš velobrauciens pāri Indijai! Tā bija mūsu pirmā pieredze Āzijā, un pirmais veloceļojums. Pirms tam garākais brauciens ar velosipēdu mums bija no Rīgas uz Siguldu! Indijā ik dienas mums vajadzēja nobraukt vismaz 70 kilometrus. Bija arī dienas, kad nobraucām 130 kilometrus. Liela atšķirība, vai ne?

Pēc pirmajiem garajiem ceļojumiem izveidojām mājaslapu latviesicelo.lv un Facebook grupu.

Neskatoties uz grūtībām un izaicinājumiem, mēs iemīlējām ilgtermiņa ceļošanu un atrašanos ārzemēs. Tāpēc sākām aktīvi domāt un plānot, kā mēs ar savu darba pieredzi (IT un mārketinga jomā) varētu pelnīt naudu attālināti. Lai varētu ilgtermiņa ceļošanu turpināt.

Tas bija grūti. Lai arī mums bija laba pieredze un zināšanas, strādāt sev – tas ir pavisam savādāk nekā strādāt ofisā. Pirmie mūsu attālinātie darbi bija slikti apmaksāti. Vai arī tie nebija ilgstoši. Pagāja vairāki gadi, līdz atradām stabilu klientu bāzi, sākām pelnīt vairāk, un līdz ar to varējām brīvāk rīkoties ar naudu.

Kas ir mūsu darbs šobrīd?

Mūsu darbu var sadalīt trīs daļās.

Pirmkārt, mēs esam interneta mārketina speciālisti. Mēs strādājam internetā kopš aptuveni 2007. gada. Kopš 2017. gada mūsu fokuss ir SEO un satura mārketings. Mēs palīdzam uzņēmumiem veidot mājaslapas un radīt saturu. Mēs konsultējam par to, kā rakstīt un ko rakstīt, lai mājaslapa piesaistītu apmeklētājus un jaunus klientus. Šī ir mūsu stiprā puse.

Otrkārt, mēs uzturam vairākas savas mājaslapas, gan ceļojumu nozarē, gan citās.

Treškārt, mēs veidojam sociālo mediju saturu – Instagram un Youtube.

To visu mēs darām attālināti.

Digitālo nomadu ikdiena – darbs, ceļošana, sports un atpūta

Digitālie nomadi strādā attālināti – no mājām, viesnīcas istabas, īrēta dzīvokļa, coworking vai, piemēram, kafejnīcām.

Mūsu absolūtais favorīts – strādāt no mājām. Vai nu tas ir dzīvoklis Latvijā, viesnīcas istaba, vai arī īrēts dzīvoklis ārzemēs. Mēs jūtamies vislabāk, kad esam savā vidē nevis publiskā telpā. Galvenais nosacījums – dzīvesvietai jābūt gaišai, un tur jābūt lielam galdam (vēl labāk – 2), lai varētu ērti strādāt.

Mūsu darba grafiks ir līdzīgs ofisa darbinieka darba grafikam – 5 dienas mēs strādājam un nedēļas nogalēs atpūšamies. Galvenā atšķirība ir tāda, ka mēs cenšamies sākt strādāt agri, ap 7:00 vai 8:00, un beigt pēcpusdienā, lai ir vairāk brīva laika dienas otrajā pusē – pilsētas apskatei, sporta zāles apmeklēšanai un atpūtai.

Ik pa laikam mēs paņemam ekstra brīvdienas – ja ir plānots kāds neliels izbrauciens. Piemēram, ja izdomājam no Bangkokas braukt uz kādu salu. Piemēram, uz Ko Samet salu uz 3 dienām jeb garo nedēļas nogali.

Mūsu mīļākās pilsētas strādāšanai attālināti

  • Bangkoka – lai arī skaļa un haotiska, Bangkokā mēs jūtamies kā mājās. Bangkokā ir tik daudz, ko redzēt un piedzīvot. Pilsētā ir neskaitāmi lieliski restorāni un izklaides iespējas. Internets ir labs. Sabiedriskais transports ir lielisks un labi saprotams. Bangkokā ir viegli iepazīties ar citiem līdzīgi domājošiem cilvēkiem – citiem digitālajiem nomadiem.
  •  Naha, Okinavas salā Japānā – maza, bet attīstīta pilsēta tropiskā salā Japānas dienvidos. Lai arī Japāna ir zināma ar savu dārdzību, dzīvošana Nahā (Okinavas salas galvaspilsētā), mūsuprāt, nemaz nav dārga. Liels pluss – augsts attīstības līmenis, tīrība un kārtība, kā arī ļoti skaistas pludmales gan uz galvenās Okinavas salas, gan uz blakus esošajām saliņām.
  •   Riodežaneiro – unikāla pilsēta ar fantastisku pludmales sajūtu. Rio ir mūsuprāt skaistākās pilsētas pludmales. Bijām pārsteigti, cik skaisti ir pārgājieni Rio. Un cik daudz to ir! Riodežaneiro ir lieliska pilsēta aktīviem cilvēkiem.
  •  Tbilisi – skaista pilsēta 4,5 stundu lidojuma attālumā no Rīgas. Pazīstama, bet tajā pašā laikā kolorīta vide. Labs ēdiens (gan gruzīu, gan pasaules), lēts sabiedriskais transports un foršas pārgājienu iespējas turpat pie Tbilisi.
  •  Rīga – vienmēr ir forši atvilkt elpu mājās. Vasaras Latvijā ir skaistas.

Kā mēs izvēlamies pilsētu dzīvošanai?

Mums svarīgākais ir tas, cik ērta pilsēta ir ikdienas dzīvošanai.

Cik labi ir veikali, restorāni, sporta zāles, transports, internets, kādas ir atpūtas iespējas.

Viss šis mums ir ļoti svarīgi.

Līdz šim mēs esam strādājuši attālināti no aptuveni 50 valstīm. Esam mēģinājuši gan dzīvot vienā vietā vairākus mēnešus, gan arī mainīt pilsētas un valstis vairākas reizes mēnesī.

Galvenā atziņa – bieža pilsētu un valstu maiņa ļoti nogurdina. Ja katru mēnesi vai pat biežāk tev ir jauna vide, pastāvīgi ir sajūta, ka viss ir jāiemācās no jauna. Jādomā, kur paēst, kur iepirkties, kur sportot un ko darīt brīvajā laikā. Tas ir interesanti tikai uz laiku!

Tagad bieži dzīvošanai izvēlamies jau pārbaudītas pilsētas, kurās jūtamies labi. Papildus jau zināmajām vietām mēs joprojām apmeklējam arī jaunas vietas, taču tā nav mūsu prioritāte.

 

 

Atstāj komentāru

Citi raksti